Jak wymawiać -wski?

Witam!
Mam pytanie odnośnie wymowy nazwisk kończących się na -wski. Czy powinno wymawiać się -wski, czy -ski? Istnieją nazwiska np. Zaleski i Zalewski, czy oba należy wymawiać Zaleski?
Pozdrawiam
Marta Herma
W swobodnej wymowie -wski upraszcza się do [ski], podobnie jak -wstwo do [stfo]. Nazwiska Zalewski i Zaleski brzmią wówczas tak samo, a rybołówstwo ma zakończenie takie samo jak myślistwo. To ostatnie niektórzy piszą myśliwstwo – z obawy przed popełnieniem błędu, która sprawia, że rzeczywiście popełniają błąd.
W starannej wymowie rozróżnia się -wski i -ski, to pierwsze wymawiając [fski], to drugie [ski].
Mirosław Bańko, PWN