Jak wymawiamy wyraz fantasy

Jak powinno się wymawiać słowo „fantasy”? Zauważyłem, że wiele osób mówi /'fantazy/ i nie wiem, skąd się wzięła głoska /z/, bo w języku angielskim, z którego pochodzi to słowo, jest tam /s/. Czy jest jakieś uzasadnienie dla wymowy /z/?

Przywołany w pytaniu wyraz – zarówno zgodnie z zaleceniem Nowego słownika poprawnej polszczyzny PWN, jak i normatywnego Wielkiego słownika wyrazów obcych PWN – wymawiamy [fantazy]. NSPP zaleca akcent wyłącznie na trzecią sylabę od końca, natomiast WSWO dopuszcza akcent na drugą lub trzecią sylabę od końca. W angielszczyźnie, z której wyraz ten został zapożyczony, ma on oboczną wymowę: /ˈfantəsē/ albo /ˈfantəzē/ (por. np. Merriam-Webster Dictionary).

Adam Wolański