Jak zacząć (list) i jak skończyć

Jak zacząć (list) i jak skończyć
5.07.2007
5.07.2007
Mam wątpliwości, czy po postawieniu przecinka piszemy wielką literą czy małą. Oto konkretny przykład:
Szanowny Panie Dyrektorze,
W załączeniu przesyłam Panu…

Mój szef czasami nie stawia przecinka po słowie dyrektorze, a czasami stawia. Niezależnie od tego, zawsze każe pisać wielką literę od nowego zdania. Co robić, proszę o poradę. Jak zwrócić szefowi uwagę. Ja wiem, że po przecinku winna być mała litera.
Z poważaniem,
Hanna Klimek
Przecinek i wielka litera po nim trochę się kłócą. Zgodnie z zasadami interpunkcji, jeśli je respektować bezwzględnie, słowa w załączeniu przesyłam w Pani przykładzie powinny się zaczynać od małej litery. Jednak w poezji wolno zaczynać wersy wielką literą, nawet po przecinku, co dowodzi, że szczególne okoliczności każą czasem odstąpić od zasad pisowni. O ile wiem, użycie wielkiej litery po formule otwierającej list i zakończonej przecinkiem nie zostało unormowane w przepisach, więc piszący postępują różnie. Problem rozwiązałoby zamykanie pierwszego wersu wykrzyknikiem, ale w oficjalnej korespondencji znak ten jest odbierany jako zbyt emocjonalny i dlatego wolimy przecinek.
To samo zresztą dotyczy zakończenia listu. Po słowach Z poważaniem postawiła Pani przecinek, najwyraźniej w poczuciu, że jakiś znak się tam powinien znaleźć. Znawcy zwyczajów korespondencyjnych twierdzą, że tradycyjnie przecinka w tym miejscu nie powinno być, ale i ta kwestia nie została uregulowana w przepisach. Niektórzy stawiają więc myślnik – na końcu przedostatniego wersu lub (jak w naszej poradni) na początku ostatniego.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego