Jak zacząć list?

Proszę o odpowiedź, jaka jest poprawna forma rozpoczynania pism. Czy poprawne jest sformułowanie: „Odpowiadając na…”, czy lepiej użyć formy „W odpowiedzi na…”?
Formuła „W odpowiedzi na…” była dawniej krytykowana jako germanizm, proponowano w zamian „Odpowiadając na…” jako lepsze. Nowy słownik poprawnej polszczyzny jeszcze dziś daje pierwszeństwo konstrukcji z imiesłowem.
Mirosław Bańko