Jakie było to, co pokazywał?

Szanowna Redakcjo,

co jest poprawne lub co jest bardziej poprawne?

Zawodowo zawsze pokazywał to, co ma najlepsze czy zawodowo zawsze pokazywał to, co ma najlepszego.

Jarek z Lublina

Szanowny Panie,

jak się okazuje, sprawa nie jest oczywista. Reguła składniowa kazałaby bowiem zastosować tu biernik: pokazał to, co ma najlepsze (gdyż: to, co majakie?), jednak mówimy przecież: Pokaż, co masz dobrego, Ofiarowała mu to, co ma najcenniejszego itd. Dlatego należy uznać obie formy za poprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski