Jakkolwiekbym czy jakkolwiek bym?

Dzień dobry.

Chciałbym zapytać: czy w poniższym zdaniu cząstkę bym należy połączyć ze słowem jakkolwiek, czy może zapisać oddzielnie?

Wiar moich przestrzenie, jakkolwiek bym przed nimi się próbował skrywać, przejrzą i znów obleką.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

Piotr

Jeśli słowo jakkolwiek oznacza 'w jakikolwiek sposób', to cząstkę by (bym, byś itd.) piszemy rozłącznie (Jakkolwiek byśmy to napisali, nie zrozumiecie nas). Jeśli zaś oznacza 'chociaż', cząstkę by (bym, byś itd.) zapisujemy z nim łącznie (Jakkolwiekbym nie chciała, przyjadę do nich). Z kontekstu przytoczonego przez Pana zdania wynika, że mamy tu do czynienia z drugą z opisanych sytuacji.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski