Jalu

Interesuje mnie imię Jalu Kurka (1904–1983). Czy rzeczywiście jest to imię, czy tylko pseudonim? Jaka jest jego etymologia? Czy ktoś w Polsce obecnie się tak nazywa? A przy okazji – gdzie można uzyskać dane o frekwencji poszczególnych imion w Polsce?
Pisarz według metryki nazywał się Franciszek Kurek, ale – o ile mogłem ustalić – z czasem zmienił formalnie to imię na Jalu, którego używał podobno od wczesnego dzieciństwa.
Imię to pochodzi od rzeki Yalu (płynie na granicy pomiędzy Chinami a Koreą Północną), której ujście było miejscem bitwy morskiej stoczonej w 1894 roku podczas wojny chińsko-japońskiej. Jalu Kurek objaśnia to w książce Mój Kraków, do której odsyłam po szczegóły. Takiego imienia poza pisarzem nikt nie nosił ani nie nosi.
Pełnymi danymi statystycznymi nt. imion dysponuje tylko Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zarządza systemem PESEL. Udostępnić może ono takie dane po złożeniu pisemnego wniosku. Dane dotyczące najpopularniejszych imion można znaleźć w różnych publikacjach (sam udostępniłem takie w swoim blogu Nasze Imiona).
Jan Grzenia