Jano-Pawłowy

Czy pisownia przymiotnika dzierżawczego Jano-Pawłowy (od: Jan Paweł) jest prawidłowa? W innych podobnie utworzonych przymiotnikach łącznik nie występuje: świętomarciński (od: Święty Marcin) czy świętojański (od: Święty Jan). W uzusie przeważa pisownia bez łącznika: studia Janopawłowe, wykłady Janopawłowe,

Przymiotnik dzierżawczy od nazwy własnej osobowej Jan Paweł II ma postać: Jano-Pawłowy, por. np. encyklika Jano-Pawłowa (= autorstwa Jana Pawła II). Taką kodyfikację pisowni zawiera m.in. najnowszy Wielki słownik ortograficzny PWN.

Adam Wolański