Jasin

Szanowni Państwo,

jaki jest miejscownik nazwy wsi Jasin, (w) Jasinie czy (w) Jasiniu? Moja niepewność wynika z tego, że mój znajomy często mówi drugą opcję.

Pozdrawiam

Nazwa geograficzna Jasin ma w miejscowniku formę: Jasinie. Końcówkę -u w miejscowniku mają w polszczyźnie nazwy geograficzne zakończone na -, por. np. Katyń – w Katyniu, Wołyń – na Wołyniu. Być może z takiej błędnej kontaminacji bierze się pozanormatywna forma: *Jasiniu.

Adam Wolański