Java

Szanowna Redakcjo! Czy w zdaniu „Nie znam środowiska Java” wyraz Java jest poprawnie odmieniony, czy raczej powinno użyć się formy Javy? Java jest w zasadzie nazwą języka programowania, a nie środowiska programistycznego, zatem całe to zdanie jest nieścisłe. Dla osób z branży informatycznej środowisko Javy ma sens, jednak użycie takiego znaczenia wymagałoby sprecyzowania, o jakie środowisko chodzi.
W zdaniu „Nie znam środowiska Java” nie ma błędu gramatycznego, nazwa języka programowania pełni funkcję przydawki mianownikowej (podobnie jest w konstrukcjach góra Giewont, tygodnik Polityka). Wyrażenie środowisko Javy miałoby też nieco inne znaczenie, a mianowicie ‘środowisko należące do Javy’.
Inną sprawą jest ścisłość tego wyrażenia. Problem ten jednak może dotyczyć tylko użycia w publikacjach naukowych. W codziennej mowie specjalistów wystarczy, jeśli będzie ono skuteczne pod względem informacyjnym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski