Javier Milei

Dzień dobry

Jak należy odmienić nazwisko Javiera Milei?

Serdeczności

Mira Perlińska

Nazwę własną osobową Javier Milei wymawiamy: [hawjer milej]. W wygłosie nazwiska mamy zatem spółgłoskę [j], a to wersja brzmieniowa wyrazu jest podstawą włączenia określonego obcego nazwiska do polskiej deklinacji. W polszczyźnie nazwiska zakończone na [j] mają deklinację rzeczownikową męską miękkotematową (jak wyraz pospolity słoń), por. D., B. Mileia, C. Mileiowi, N. Mileiem, Ms. (o) Mileiu. Zapis tego rodzaju wymowy jest spotykany w ususie, np.

  • Zażegnanie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego stanowi priorytet rządu skrajnie liberalnego prezydenta Javiera Mileia.
  • Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów Sergio Massa uznał swoją porażkę i złożył telefoniczne gratulacje Javierowi Mileiowi.
  • Pogrążona w społeczno-gospodarczym kryzysie i długach Argentyna niczym rozchybotana łódź idzie na dno wraz ze sternikiem Javierem Mileiem.
  • „Radykał”, „skrajny prawicowiec” i… „anarchista”. Media o nowym prezydencie Argentyny – Javierze Mileiu.
Adam Wolański