Jawor, Jaworz, Jaworze

Szanowni Państwo,
jest góra o nazwie Jaworze. Jak się odmienia tę nazwę? „Wracamy ze szczytu Jaworza” czy „Wracamy ze szczytu Jaworze”? „Idziemy na Jaworz” czy „Idziemy na Jaworze”? Należy zaznaczyć, iż różne szczyty mogą nosić nazwy: Jaworz, Jaworze (wspomniany), Jawor itp.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za informację.
Gdybym usłyszał „Wracamy ze szczytu Jaworza”, zrozumiałbym ‘ze szczytu góry Jaworze (ewentualnie Jaworz)’. Zdanie „Wracamy ze szczytu Jaworze” znaczyłoby zaś ‘ze szczytu, który nazywa się Jaworze’ (a góra może mieć inną nazwę). Różnica jest niewielka, ale warto ją uwzględnić, gdy dążymy do maksymalnej precyzji wypowiedzi.
Ale to problem, który objaśniam przy okazji. Pytanie dotyczy odmiany nazw geograficznych, które często występują w formach podobnych, lecz nie identycznych (por. Ostrów Wielkopolski, Ostrów Mazowiecka).
Dodatkowa komplikacja polega na tym, że choć nazwy geograficzne zwykle mają formy ustalone urzędowo, np. Jastrzębie-Zdrój (z łącznikiem), mogą też występować w innych, mamy np. zwyczajowe Jastrzębie Zdrój oraz skrócone: Jastrzębie.
Podane nazwy Jawor, Jaworz i Jaworze odmieniają się podobnie, ale nie identycznie, powinno bowiem być: 1) Jawor, Jawora, Jaworowi, Jawor, Jaworem, Jaworze; 2) Jaworz, Jaworza, Jaworzowi, Jaworz, Jaworzem, Jaworzu; 3) Jaworze, Jaworza, Jaworzu, Jaworze, Jaworzem, Jaworzu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski