Jeden element lub więcej

Czy konstrukcja „jeden lub wiele elementów” jest poprawna? Trochę mi to pachnie błędnymi, ale częstymi skrótami składniowym typu „tworzenie i zarządzanie kontami” zamiast „tworzenie kont i zarządzanie nimi”. Czy tutaj również wymagane jest przeredagowanie z racji tego, że po „jeden” i „wiele” powinny występować inne formy?

Pańskie przypuszczenia są słuszne. W konstrukcji jeden lub więcej elementów występuje błędny skrót składniowy, polegający na tym, że każdy z wyrazów połączonych ze słowem element ma inne wymagania: jeden element, ale więcej elementów. Dlatego należałoby powiedzieć (na przykład): jeden element lub więcej.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski