Jednak (,) gdy

Szanowni Państwo,
kiedy należy stawiać przecinek pomiędzy wyrazami jednak i gdy? Spotkałam się z przykładami zdań, w których oba wyrazy są rozdzielone przecinkiem, i z przykładami, w których nie są.
Jaka reguła sprawia, że w przykładzie Obecnie matki z dziećmi na ręku za pociechy nie płacą. Jednak, gdy wprowadzają wózek do autobusu lub tramwaju, muszą zapłacić pełen bilet wyrazy jednak i gdy są rozdzielone przecinkiem, a w innych nie są?

Z poważaniem
Anna Pachocka

W przytoczonym w pytaniu zdaniu przecinka między jednak i gdy nie powinno być, ponieważ działa tu reguła cofania przecinka przed spójnikami zestawionymi (podobnie jak w wypadku następujących połączeń: podczas gdy, właśnie gdy, dopiero gdy, w chwili gdy, teraz gdy, wtedy gdy, potem gdy).
Przecinek jest jednak konieczny w wypowiedzeniach, w których na słowo jednak pada akcent zdaniowy, por. Karty kredytowej nie użyjemy jednak, gdy upłynęła data jej ważności.

Adam Wolański