Jego, jej, jego

Szanowni Państwo,

jak mamy on to możemy powiedzieć jego, jak mamy ona to możemy powiedzieć jej, a jak mamy ono... no właśnie, jak wtedy możemy powiedzieć? Proszę o odpowiedź w tej sprawię.

Pozdrawiam

Szanowny Panie,

pyta Pan o formę o dopełniacz zaimka ono (gdyż jego i jej to formy właśnie tego przypadka, należące do paradygmatów zaimków: on, ona). Jest nią jego, co widać np. w zdaniu: Dziecko przyszło z matką, bo jego ojciec nie mógł przyjść.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski