Jego

Mam pytanie dotyczące zaimków jego/niego.

Czytałem książkę i spotkałem się z takim zdaniem: "Klin rozbitego światła za jego plecami odbijał żółć nieba". W tym przypadku bym użył formy niego, bo zaimek jest połączony z przyimkiem.

I mam jeszcze jedno zdanie: "Jeśli u chorego stwierdza się ból pleców z prawej strony, jego przyczyną jest prawdopodobnie choroba nerek lub zaburzenia jelitowe" W tym zdaniu użyłbym formy go, czy można to potraktować jak początek nowego zdania i użyć jego?

Pozdrawiam

Szanowny Panie,

w obu zdaniach zaimek jego został użyty poprawnie, gdyż za każdym razem jest to zaimek dzierżawczy, czyli taki, który odpowiada na pytanie czyj?. Ani w wyrażeniu za jego plecami, ani w zdaniu w jego przypadku przyczyną jest... nie mamy do czynienia z zaimkiem osobowym (M. on, D. jego / go, C. jemu / mu itd.), lecz właśnie z zaimkiem dzierżawczym (mój, moja, moje, twój, twoja, twoje, jego, jej, nasz, nasza, nasze, wasz, wasza, wasze, ich).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski