Jest jakaś zasada czy co?

 
Jest jakaś zasada czy co?
10.05.2011
Szanowna Poradnio!
Mam pytanie dotyczące czy co. Nigdy nie wiem, czy trzeba je poprzedzać przecinkiem, czy też nie. W korpusie PWN-owskim występują zarówno wersje z przecinkiem, jak i bez (dwa przykłady z korpusu: „Życie mu niemiłe, czy co?”, „Kpisz czy co?”). Od czego to zależy? Obowiązuje tu jakaś konkretna zasada czy jest pozostawiona pełna dowolność dla piszącego?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Czy co można czasem rozumieć jako połączenie spójnika czy z niepełnym zdaniem, por. „Kpisz czy co robisz?”. Sugerowałoby to, aby przecinka nie używać. Inne przykłady czy co nie poddają się jednak takiemu uzupełnieniu, co budzi niepewność. Interpunkcja tego ciągu nie jest ustalona. W Innym słowniku języka polskiego, gdzie podjęliśmy próbę wtłoczenia wszystkich wyrazów i wyrażeń w gorset tradycyjnych części mowy, ciąg czy co opisany jest jako partykuła postpozycyjna, a definicja ani przykłady nie nasuwają myśli, aby przecinek był potrzebny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!