Jest jakaś zasada czy co?

Szanowna Poradnio!
Mam pytanie dotyczące czy co. Nigdy nie wiem, czy trzeba je poprzedzać przecinkiem, czy też nie. W korpusie PWN-owskim występują zarówno wersje z przecinkiem, jak i bez (dwa przykłady z korpusu: „Życie mu niemiłe, czy co?”, „Kpisz czy co?”). Od czego to zależy? Obowiązuje tu jakaś konkretna zasada czy jest pozostawiona pełna dowolność dla piszącego?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Czy co można czasem rozumieć jako połączenie spójnika czy z niepełnym zdaniem, por. „Kpisz czy co robisz?”. Sugerowałoby to, aby przecinka nie używać. Inne przykłady czy co nie poddają się jednak takiemu uzupełnieniu, co budzi niepewność. Interpunkcja tego ciągu nie jest ustalona. W Innym słowniku języka polskiego, gdzie podjęliśmy próbę wtłoczenia wszystkich wyrazów i wyrażeń w gorset tradycyjnych części mowy, ciąg czy co opisany jest jako partykuła postpozycyjna, a definicja ani przykłady nie nasuwają myśli, aby przecinek był potrzebny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski