Jestem zmęczony(m)

Witam!
Bywają zdania typu: „Jestem człowiekiem zmęczonym”, „Jestem człowiekiem zdumionym”, „Jestem człowiekiem zaskoczonym” itp. Czy jest możliwa, czyli poprawna, taka konstrukcja bez wyrazu człowiek? Czyli: „Jestem zmęczonym”, „Jestem zdumionym”, „Jestem zaskoczonym”.
Pozdrawiam,
Witold
Przymiotnik w tzw. orzeczeniu imiennym, a więc np. w konstrukcji „Jestem _”, zwykle występuje w mianowniku. Zakres użycia narzędnika jest tu ograniczony – bardziej ograniczony dziś niż jeszcze sto lat temu. Dawniej mógłby Pan powiedzieć „Jestem zmęczonym”, dziś już nie, chyba że z zamiarem stylizacji językowej. Więcej o tym – zob. hasło problemowe orzeczenie w jednym z PWN-owskich słowników poprawnej polszczyzny bądź hasło być (orzeczenie imienne) w (Małym) słowniku wyrazów kłopotliwych.
Mirosław Bańko, PWN