Jesteśmy takimi…

Uprzejmie proszę o opowiedź na pytanie, czy prawidłową jest forma: „Jesteśmy takimi, jakimi powinniśmy być”, czy forma: „Jesteśmy takimi, jacy powinniśmy być”. Znajoma polonistka twierdzi, że zwrot takimi, jakimi jest formą nieprawidłową.
Dziękuję za odpowiedź.
Neutralne stylistycznie byłoby dzisiaj zdanie: „Jesteśmy tacy, jacy powinniśmy być”, z orzecznikami w mianowniku. Narzędnikowy orzecznik przymiotnikowy – jeśli nie jest konieczny, jak np. przy imiesłowie współczesnym, por. „Będąc takimi, musimy…” – nadaje zdaniu charakter książkowy. Żeby stylizować konsekwentnie, powiedziałbym: „Jesteśmy takimi, jakimi powinniśmy być”. Zdanie „Jesteśmy takimi, jacy powinniśmy być” nie jest błędne, ale zawiera skrzyżowanie dwóch konstrukcji, nowszej i starszej.
W Pani liście zwróciło moją uwagę pytanie: „czy prawidłową jest forma (…)”. Ono też zawiera orzecznik przymiotnikowy w narzędniku.
Mirosław Bańko, PWN