Jestestwo

Szanowni Państwo!

Czy we współczesnej (2018 rok) publikacji książkowej poprawne jest użycie w zdaniu: „Przekonaliśmy się, że musimy bezwarunkowo w głębi swego jestestwa przyznać, że...” – czegoś takiego, jak jestestwo? Czy może jest to stylizacja na jakąś staropolszczyznę?

Z poważaniem – Garbowska

Szanowna Pani,

jestestwo jest wyrazem funkcjonującym współcześnie, choć w ograniczonym zasięgu – ma ono charakter erudycyjny, książkowy, „mądry”. Oznacza sferę uczuć i przeżyć człowieka, składającą się na jego istotę wewnętrzną.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski