Jeszcze o Maryli

Podają Państwo, że jedynym zdrobnieniem imienia Maryla jest Marylka. Ale przecież zdrobnienia to nie terminy naukowe i w każdym języku rodzinnym tworzymy ich wiele. Moja córka ma na imię Stanisława. Używam około 30 zdrobnień tego imienia. I nikt mi nie zabroni.
Pozdrawiam,
Grzegorz Filip
Oczywiście, dlatego napisaliśmy „jedyne ogólnie znane”. Sprawdzianem rozpowszechnienie słowa może być liczba jego wystąpień w dużym korpusie językowym. W zrównoważonej gatunkowo, tematycznie, chronologicznie itd. części Korpusu Języka Polskiego PWN, mającej ok. 70 milionów słów, Maryla (wyłącznie mianownik lp) występuje 269 razy, Marylka 88 razy, a np. Marylcia ani razu. Tych danych nie należy interpretować tak, że ktoś nam zabrania używania innych zdrobnień od imion niż podane.
Mirosław Bańko, PWN