Joanna

Uprzejmie proszę o jednoznaczne określenie, co jest zdrobnieniem imienia Joanna, a co jego zgrubieniem: Aśka czy Asia?
Obydwa podane wyrazy są zdrobnieniami imienia Joanna, a powstały w wyniku skrócenia innych zdrobnień: Joaśka i Joasia. Ze względu na to, że wyrażają bardzo pozytywny stosunek do osoby noszącej je, mogą być określane wyrazem „spieszczenie”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski