Joe Doe

Szanowni Państwo,
jak należy odmieniać angielskie imię i nazwisko Joe Doe?

Z poważaniem
Anna Pachocka
Oba elementy odmieniamy według wzorca przymiotnikowego – Joego Doego, Joemu Doemu, z Joem Doem, o Joem Doem. Można też pozostawić je nieodmienne – będzie to jednak mniej staranne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    W innym wpisie – Joe - przedstawione jest stanowisko wprost przeciwne;) https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Joe;21810.html Czy można prosić o jednolitą wykładnię?

    Pozdrowienia

    Anna

    Szanowna Pani,

    przywołane porady nie są wobec siebie sprzeczne. Jak udało mi się ustalić (w 2019 r.), w nazwie Joe Doe oba elementy wymawia się z końcowym [e], a zatem wpisują się one w paradygmat przymiotnikowy. Zakończenie (fonetyczne) imienia prezydenta USA nie jest zaś tożsame z typowymi zakończeniami polskich wyrazów, a w związku z tym imię nie podlega odmianie.

    Dodam, że (jak się dowiedziałam już po napisaniu pierwszej porady) nazwa Joe Doe może też być wymawiana jako (w przybliżeniu) [dżou dou], co przemawia za tym, by jej nie odmieniać.

    Inaczej mówiąc, fakt i sposób odmiany danej nazwy obcojęzycznej zależy od tego, jak ją wymawiamy w polszczyźnie.

    Z pozdrowieniami

    Katarzyna Kłosińska