Joey

Jak należy odmieniać męskie imię Joey? W wymowie kończy się na -i [dżoui], czy zatem należałoby zastosować wzorzec przymiotnikowy?
Istotnie, wymowa sugeruje odmianę wedle wzorca przymiotnikowego, jednak w praktyce językowej spotykamy przede wszystkim odmianę rzeczownikową: DB. Joeya, C. Joeyowi, N. Joeyem, WMs. Joeyu, i takie formy polecam.
Ta osobliwa w gruncie rzeczy odmiana może wynikać z trudności w dopasowaniu końcówek narzędnika i miejscownika, ponieważ musielibyśmy pisać NMs. Joeyim (lub może Joeim, co jeszcze gorsze). Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiej odmiany jest jej oparcie na formach pisanych, nie mówionych. Analogiczny problem występuje w przypadku nazwisk takich, jak Dewey, Raleigh.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski