KGB wpływał…

„KGB wpływał”, „KGB wpływało” czy „KGB wpływała”? Spotkałam wszystkie trzy wersje w poważnych publikacjach…
Dziękuję za rozstrzygnięcie dylematu z góry, z dołu i z boku :-)
Ania
KGB to skrótowiec pochodzący od Komitiet Gosudarstwiennoj Biezopasnosti ('Komitet Bezpieczeństwa Państwowego'). Rodzaj skrótowca możemy ustalić:
1) na podstawie wyrazu nadrzędnego w rozwiniętej nazwie, w tym wypadku jest to rzeczownik komitiet – rodzaju męskiego;
2) na podstawie jego formy fonetycznej – skrótowce zakończone w wymowie na akcentowane -e (oraz -i, -o, -u) mają rodzaj nijaki.
W razie wątpliwości lepiej wybrać sposób pierwszy. Wniosek: możemy powiedzieć „KGB wpływał” lub „KGB wpływało”.
Jan Grzenia