Kalinówka Bystry

Kalinówka Bystry
2.07.2004
2.07.2004
Serdecznie witam!
W okolicach Rutek koło Zambrowa jest wieś o wdzięcznej nazwie Kalinówka Bystry, ale odmiana tejże nazwy jest już mniej wdzięczna. Właściwie, co człowiek, to inna. Mogę prosić o radę?
Często powtarzanym zaleceniem jest, by w razie problemów z odmianą nazw własnych, stosować się do lokalnego zwyczaju. Nie pierwszy to jednak przypadek, gdy i to nic nie pomaga.
Szkoda, że nie wiemy, jakie formy tej nazwy są w użyciu, bo mogłoby to ułatwić rozwiązanie problemu. Domyślam się jednak, że kłopot sprawia drugi człon nazwy – Bystry. Może on być rozumiany jako przymiotnik (Bystry, Bystrego) lub rzeczownik. Z kontekstu wynika, że Bystry to właśnie rzeczownik, występujący wyłącznie w formie liczby mnogiej. (Warto dodać, że w pobliżu są miejscowości o równie uroczych nazwach: Kalinówka Basie i Kalinówka Wielobory). W związku z tym w dopełniaczu powinniśmy użyć form Bystr a. Bystrów, a dalej jest już prosto: C. Bystrom, B. Bystry, N. Bystrami, Ms. Bystrach.
Tak by było najlepiej, ale jeśli miejscowi mówią inaczej i nie mają wątpliwości co do stosowanej odmiany, nie poprawiałbym ich.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego