Karczma, podeszwa

Dzień dobry,
intryguje mnie odmiana przez przypadki takich słów jak karczma czy podeszwy. Zgodnie ze słownikiem w dopełniaczu brzmi ona: karczem i podeszew. Czy to jakieś wyjątki? W słowach typu platforma czy oferma to e w odmianie jest już pomijane.
Pozdrawiam
Agnieszka
Formy karczem i podeszew nie są wyjątkami – w dopełniaczu liczby mnogiej wielu rzeczowników żeńskich zakończonych na -a dochodzi do oboczności zwanej e ruchomym, gdyż bez tej samogłoski trudno byłoby słowo wymówić, por. matka – matek (nie: matk), babka – babek (nie: babk), córka – córek (nie: córk). Jej pojawienie się zależy na ogół od tego, w jakim okresie wyraz pojawił się w polszczyźnie – e ruchome jest pozostałością po tzw. półsamogłoskach (jerach), które zanikły przed XII wiekiem (choć w formach niektórych wyrazów do oboczności tej doszło wtórnie, przez analogię do tych istniejących wcześniej).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski