Kariot

Miasto, z którego pochodził Judasz, występuje najczęściej w dopełniaczu (J. z Kariotu). Jakie postaci będą miały: nazwa tego miasta w mianowniku (pewnie Kariot, ale wolę spytać), słowo określające mieszkańca (kariota? kariotczyk? kariotyjczyk?), słowo określające mieszkankę, przymiotnik od nazwy miasta?
Miasto Kariot (pisane też Karioth) jest bardzo tajemnicze, znane bodajże tylko z przydomka, który nosił apostoł Judasz, a i to przy założeniu, że Iszkariot oznacza 'człowiek z Kariotu' (przydomek ten bywa też objaśniany inaczej). Kariot utożsamiany jest zwykle z nie istniejącym już Keriotem (Keriothem) w Judzie, którego ruiny znajdują się niedaleko Hebronu.
W związku z tym nie wiadomo, czy będzie potrzeba używania wyrazów pochodnych od tej nazwy. Gdyby była, za najlepsze uznałbym formy kariotyjczyk, kariotyjka i przymiotnik kariotyjski.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski