Katalog

Dzień dobry,

który zwrot:  Katalog standardów i dobrych praktyk czy też  Standardy i dobre praktyki jest poprawny?

Szanowna Pani,

domyślam się, że w pierwszym wyrażeniu słowo katalog zostało użyte w znaczeniu 'wykaz, spis'. Jest to znaczenie nieskodyfikowane – standardowo katalog to 'uporządkowany spis przedmiotów określonego zbioru'. Standardy postępowania nie są przedmiotami, a zatem nie mieszczą się w tradycyjnym zakresie łączliwości słowa katalog.

Dlatego opowiadałabym się za drugim wyrażeniem: standardy i dobre praktyki

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski