Kawalerowie i damy Orderu Uśmiechu

Dama Orderu Uśmiechu.

W Polsce wiele szkół nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Patronują im osoby, które otrzymały to sympatyczne odznaczenie. Ale w tym gronie są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Czy panie, które otrzymały Order Uśmiechu, mogą więc być nazywane Kawalerami Orderu Uśmiechu? Czy nie jest tak, że powinno się obowiązkowo mówić w tym kontekście o Damach Orderu Uśmiechu? Sprawa nie jest błaha, zwłaszcza podczas szkolnych jubileuszy szkół, podczas których kobiety witane są jako kawalerowie. Jeśli mam rację, to wspomniane szkoły powinny raczej nosić nazwę Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu. Proszę o rozstrzygnięcie dylematu.

Andrzej

Rzeczownik kawaler ma kilka znaczeń. W większości z nich określa mężczyznę lub młodzieńca. W stylu urzędowym jest jednak odnoszony do OSOBY odznaczonej pewnym rodzajem orderu. Dlatego też określenie kobiety Kawalerem Orderu Uśmiechu nie jest błędem. Prawdą jest jednak i to, że coraz częściej gremia przyznające ordery różnicują nazwy odznaczonych w zależności od płci, por. np. damy i kawalerowie Orderu Odrodzenia Polski. W sensie lingwistycznym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak samo stało się w wypadku osób odznaczanych Orderem Uśmiechu. Ruch należy jednak do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, która zapewne musiałaby w tym zakresie dokonać zmian nazewniczych w swoim statucie.

Adam Wolański