Kazać

Szanowni Państwo,
czy zdanie On mi tego nie kazał robić w znaczeniu ‘On mi zabronił’ jest poprawne? A może to regionalizm? Spotkałam się z tą formą pod Częstochową i dla mnie to dość mylące, bo zawsze słyszałam taką formę tylko w znaczeniu ‘Nic mi nie mówił, że mam to zrobić, ale też nie zabronił’.
Z poważaniem
Zaprzeczony czasownik kazać w znaczeniu ‘nie pozwolić’ (Mama ci nie kazała tam iść – ‘mama ci nie pozwoliła tam iść’) używany jest w kilku regionach środkowej Polski (m.in. w okolicach Kielc i właśnie Częstochowy). W normie ogólnopolskiej jest to użycie niepoprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski