Kiedy Hektor stanie się hektorem

Kiedy Hektor stanie się hektorem
26.04.2009
26.04.2009
Szanowni Państwo,
przeczytałam w dyktandzie dla gimnazjalistów następujący fragment: „Tak jak Zbaraż, (…) Jasna Góra i Kamieniec Podolski urastają do miana polskich Troi, a Kmicic i Wołodyjowski stają się kolejnymi Hektorami (…)”. Czy nie powinno tu być hektorami jak np. krezusami (bogaczami)? Przecież Hektor był tylko jeden.
K.B.
Rzeczywiście, Hektor był tylko jeden i cytowane zdanie to właśnie podkreśla. Na to, by jego imię zapisać małą literą, nie wystarczy doraźnie użyć go w liczbie mnogiej. Potrzeba więcej – imię takie musi się stać konwencjonalnym symbolem i swoim zakresem objąć dowolne osoby, które zgodnie z przyjętą konwencją dziedziczą pewne cechy po jego nosicielu. Na przykład wspomniany przez Panią Krezus był bogaczem i na mocy konwencji jego imieniem – zapisanym małą literą – możemy oznaczyć każdą bardzo bogatą osobę. W wypadku Hektora taka konwencja jeszcze się nie wykształciła. Jeśli jednak komisje egzaminacyjne bedą nadal powoływać do życia w dyktandach polskich Hektorów, to może za jakiś czas bedą musiały zmienić klucz egzaminacyjny, bo z Hektora powstaną hektorzy.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!