Kiedy Hektor stanie się hektorem

Szanowni Państwo,
przeczytałam w dyktandzie dla gimnazjalistów następujący fragment: „Tak jak Zbaraż, (…) Jasna Góra i Kamieniec Podolski urastają do miana polskich Troi, a Kmicic i Wołodyjowski stają się kolejnymi Hektorami (…)”. Czy nie powinno tu być hektorami jak np. krezusami (bogaczami)? Przecież Hektor był tylko jeden.
K.B.
Rzeczywiście, Hektor był tylko jeden i cytowane zdanie to właśnie podkreśla. Na to, by jego imię zapisać małą literą, nie wystarczy doraźnie użyć go w liczbie mnogiej. Potrzeba więcej – imię takie musi się stać konwencjonalnym symbolem i swoim zakresem objąć dowolne osoby, które zgodnie z przyjętą konwencją dziedziczą pewne cechy po jego nosicielu. Na przykład wspomniany przez Panią Krezus był bogaczem i na mocy konwencji jego imieniem – zapisanym małą literą – możemy oznaczyć każdą bardzo bogatą osobę. W wypadku Hektora taka konwencja jeszcze się nie wykształciła. Jeśli jednak komisje egzaminacyjne bedą nadal powoływać do życia w dyktandach polskich Hektorów, to może za jakiś czas bedą musiały zmienić klucz egzaminacyjny, bo z Hektora powstaną hektorzy.
Mirosław Bańko, PWN