Kiedy de-, a kiedy dez-

Z tego co zrozumiałem z Państwa wyjaśnień, dotyczących poprawnej formy określenia instalacjadezinstalacja, powinno się również powiedzieć kompresjadezkompresja.
To chyba niepoprawne formy, bo nawet automatyczne poprawianie pisowni w komputerze, podkreśla słowa dezinstalacja i dezkompresja na czerwono. Czyli jak to jest?
Przedrostek de- zyskuje dodatkową głoskę (i literę) [z] przed samogłoskami. A zatem poprawne są: dezinformacja, dezinstalacja, dezintegracja itd. oraz dekompresja.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski