Kłamać

Na forum opisałem pewną sytuację, pisząc zdanie Powiedziałem, że mnie kłamie. Zwrócono mi dosadnie uwagę, że poprawnie jest że mnie okłamuje. W sieci wyszukałem, że kłamać kogoś jest typowe dla obszaru ziem dawnej Galicji. Czy to prawda? Można to uznać za normę dialektu małopolskiego? W moim odczuciu kłamać i okłamywać ma dla nas w Małopolsce i Podkarpaciu takie samo znaczenie i używamy obu form zamiennie. Czy kłamać i okłamywać to synonim?
W normie ogólnopolskiej okłamujemy kogoś lub kłamiemy (bez dopełnienia). Konstrukcja kłamać kogoś rzeczywiście jest typowa dla południowego wschodu Polski.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski