Klienty

Dzień dobry,

czy mogę prosić o wskazanie poprawnej formy: klienty poczty elektronicznej czy klienci poczty elektronicznej. Słowo klienci nie oznacza tu osób lecz programy, np.  Klienty poczty na Windows – polecane aplikacje. Spotkałam się z różną praktyką, a chciałabym uzyskać jednoznaczną wskazówkę.

Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,

Katarzyna Jarosińska

Szanowna Pani,

w opisanym znaczeniu rzeczownik klient jest rzeczownikiem niemęskoosobowym, a zatem w mianowniku (i bierniku) liczby mnogiej przybiera formę klienty

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski