Kłopot interpunkcyjny

Szanowni Państwo, czy we wskazanych miejscach powinny być użyte przecinki? Poznał szefa Wydziału Wywiadowczego(,) mjr. Jana Krygiera(,)... lub: Dnia 31 lipca Komendant Główny AK(,) gen. Tadeusz Komorowski(,) ... Wydawałoby się, że tytuły są tu równorzędnymi przydawkami rzeczownymi i przecinki powinny występować.

Z pozdrowieniami, A.B.

Jeśli imię, nazwisko lub imię i nazwisko występuje w szyku porzeczownikowym w funkcji przydawki rzeczownej, przecinek (lub przecinki) jest fakultatywny. Można go umieścić albo opuścić, por.

  • Poznał szefa wydziału wywiadowczego, majora Jana Krygiera albo Poznał szefa wydziału wywiadowczego majora Jana Krygiera.
  • 31 lipca komendant główny AK, gen. Tadeusz Komorowski, wydał decyzję o rozpoczęciu powstania albo 31 lipca komendant główny AK gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję o rozpoczęciu powstania.

Kiedy jednak to nazwa własna osobowa stanowi tzw. nadrzędnik, a wyraz lub wyrażenie pospolite jest określającą go przydawką, to przecinek (lub przecinki) jest obligatoryjny, por.

  • Poznał majora Jana Krygiera, szefa wydziału wywiadowczego.
  • Generał Tadeusz Komorowski, komendant główny AK, wydał 31 lipca decyzję o rozpoczęciu powstania.
Adam Wolański