Kłopotliwe sto jeden

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać, jak zapisać słownie dane różnią się 101 wartościami.

Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam
Dane różnią się stu jeden wartościami – liczebnik jeden znajdujący się na końcu wieloelementowego liczebnika nie odmienia się i nie wpływa na składnię wyrażenia. Inaczej mówiąc – w wyrażeniach sto jeden, tysiąc osiemset pięćdziesiąt jeden, dwadzieścia jeden, tysiąc jeden itd. odmieniają się tylko elementy poprzedzające liczebnik jeden, a forma wyrazu towarzyszącego całemu wyrażeniu jest taka, jaka byłaby, gdyby tej jedynki na końcu nie było. A zatem:

  • W bibliotece było dwieście osiemdziesiąt jeden książek (tak jak: W bibliotece było dwieście osiemdziesiąt książek)
  • Nie poznał pięćdziesięciu jeden osób (tak jak: Nie poznał pięćdziesięciu osób)
  • Podziękował trzydziestu jeden pracownikom (tak jak: Podziękował trzydziestu pracownikom)
  • Wygrał sześćdziesięcioma jeden głosami (tak jak: Wygrał sześćdziesięcioma głosami)
  • Opowiadał o czterystu jeden zabytkach (tak jak: Opowiadał o czterystu zabytkach).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski