Kłopotliwi rodzice

Które wersje w punkcie 1 i 2 są właściwe – w rodzaju męskim czy w nijakim:
1) każdy z rodziców czy każde z rodziców?
2) jeden z rodziców czy jedno z rodziców?
Tradycyjnie rzeczownik rodzice nie ma liczby pojedynczej – jeśli będziemy się tego trzymać, to powiemy jedynie jedno z rodziców, każde z rodziców. Jeśli jednak uznamy, że wyraz rodzice ma liczbę pojedynczą, w postaci formy rodzic – a taka jest tendencja we współczesnym języku (zainteresowanych odsyłam do artykułu pt. Rodzic jako znak naszych czasów, autorstwa tu podpisanej, opublikowanego w numerze 5 Poradnika Językowego z 2015 r.) – to powiemy: każdy z rodziców, jeden z rodziców.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski