Kłopoty z myszą

Czy poprawne jest użycie zaimka go w zdaniu: Zosia hoduje białą mysz, którą nazwała Edward, i karmi go cztery razy dziennie? Małpka jest oczywiście rodzaju żeńskiego, ale skoro wiemy, że jest to samiec, to czy możliwe jest użycie tutaj zaimka męskiego? W języku polskim mówimy jednak o Myszce Mickey, choć to postać płci męskiej. Polski wydawca komiksów Disneya z tego, co widzę, przyjął strategię mówienia nie o Myszce Miki, ale o Mikim i chyba o nim.

Niezależnie od tego, czy mysz (bo nie małpka) jest samicą, czy samcem, Edward to rzeczownik męski, a zatem należy do niego odnosić zaimek on (w przypadkach zależnych: go / jego, mu / jemu itd.). Postać z filmów Disneya to w polszczyźnie Myszka Miki – dziewczynka, wbrew oryginałowi.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski