Kobieta zwyrodnialec

Dzień dobry,

modne są ostatnio feminatywy. Ale by stały się w pełni produktywne, należałoby umożliwić łatwe tworzenie formy żeńskiej także od rzeczowników o mniej pozytywnym znaczeniu. Ostatnio zastanawiałem się, jak utworzyć takową formę od określenia zwyrodnialec  i podobnych.

Dziękuję za pomoc

Łukasz

Szanowny Panie,

grupa rzeczowników męskich, od których nie utworzyliśmy odpowiedników żeńskich, jest całkiem spora. Jedynie chyba nazwy funkcji, zawodów, stanowisk itd. dość regularnie zaczynają zyskiwać wersje żeńskie (dyrektor –dyrektorka, prezydent – prezydentka, socjolog – socjolożka itd.), natomiast wiele rzeczowników mających, jak Pan to ujął, mniej pozytywne znaczenie, pozostaje bez swych odpowiedników odnoszących się do kobiet. I tak, nie mamy żeńskiej wersji nie tylko zwyrodnialca, lecz także szpiega, wroga, tchórza, zarozumialca, padalca, parszywca i wielu, wielu innych (w tym np. chudzielca czy rudzielca, które wszakże nie wskazują na cechy oceniane negatywnie).

Z nazw zakończonych na -ec swe żeńskie ekwiwalenty mają nieliczne, wśród nich np. topielec (topielica) czy bywalec (bywalczyni), i ich tworzeniem nie rządzi żadna reguła.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski