Kobietorok

Dzień dobry

Moje pytanie dotyczy zapisu kobietolat czy kobieto-lat w kontekście medycznym i statystycznym (chodzi o stosowanie różnych form antykoncepcji w określonym czasie). Dziękuję.

KF

Domyślam się, że chodzi o swoistą jednostkę obliczeniową odnoszącą się do kobiety i roku. Skoro już w środowisku medycznym taka nazwa się przyjęła (co językoznawca przyjmuje ze zgrozą), to warto upowszechnić jej poprawny zapis: kobietorok (w liczbie mnogiej: kobietolata).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski