Kogo można osierocić?

Szanowni Państwo,
w interia.pl przeczytałem tekst „Osierocili córkę (…) i dwie wnuczki”. Czy rzeczywiście można osierocić dorosłą osobę i wnuki?
Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam
Mest
Osierocić kogoś znaczy 'uczynić go sierotą'. Ktoś może osierocić osobę dorosłą, jeśli jest ona jego dzieckiem. Osierocić wnucząt się nie da, chyba że w użyciu przenośnym. W słowniku Doroszewskiego jest poświadczonych wiele takich przenośnych użyć, mowa tam m.in. o rodzicach osieroconych przez zmarłe dzieci, a także o teatrze osieroconym przez personel. Jeśli więc szerszy kontekst, z którego zacytował Pan zdanie, nie wyklucza interpretacji przenośnej, to zdanie to można uważać za poprawne.
Mirosław Bańko, PWN