Kołbiel

W Nowym słowniku ortograficznym PWN, a także w Słowniku nazw własnych podajecie Państwo odmianę Kołbiela. Tymczasem w Internecie – m.in. w nazwach szkół, urzędów – Kołbiel jest żeńska; Kołbieli – 1180 razy, Kołbiela – 10 razy, Kołbielu – 3 razy.
Informację o rodzaju męskim tej nazwy podał jeden ze słowników etymologicznych, którego autor jako źródło nazwy wskazywał m.in. nazwę osobową Kołybiel. W rzeczywistości nazwa wywodzi się ze staropolskiego wyrazu pospolitego kołybiel oznaczającego trzęsawisko, a był to rzeczownik rodzaju żeńskiego.
Z tej przyczyny nazwa miejscowa Kołbiel (wieś gminna w województwie mazowieckim) jest używana w rodzaju żeńskim. Wprawdzie dla nazw rzadko będących w użyciu ogólnopolskim dopuszcza się odmianę regularną (tzn. wynikającą z podobieństwa nazwy do innych wyrazów, w tym wypadku rzeczowników rodzaju męskiego) zamiast tradycyjnej, ale nie zmienia to faktu, że lokalnie jest tylko ta Kołbiel. W związku z tym tę formę należy uznać za wzorcową.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski