Kolędnik

Szanowni Państwo,

moje pytanie dotyczy użycia słowa kolędnik, ale w oderwaniu od tradycji słowiańskiej chodzenia po domach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Czy prawidłowe będzie nazwanie kolędnikiem kogoś, kto w przebraniu chodzi od domu do domu, ale w innym miesiącu, zgodnie z tradycją ludową innego kraju, kiedy jednak sam obrządek wygląda bardzo podobnie?

Pozdrawiam serdecznie

M.

Szanowna Pani,

użycie, o które Pani pyta, nie jest standardowe. Przeniesienie nazwy kolędnik na osobę biorącą udział w obrzędzie niezwiązanym z Bożym Narodzeniem mogłoby spowodować nieporozumienie. Musiałby temu towarzyszyć jakiś sygnał przenośności, np. Od domu do domu chodzili ludzie, których można porównać do naszych kolędników.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski