Kolejny

Szanowni Państwo,

mam pozornie (?) proste pytanie: o znaczenie słowa kolejny. Czy kolejny to nowy, niewystępujący wcześniej, zupełnie osobny (rok, kupiony samochód -- nawet identyczny, jak poprzedni, obejrzany spektakl teatralny, przeczytany tomik wierszy), czy też, jednak, powtarzający się, jeden z wielu takich samych co do rodzaju, znaczenia, przeznaczenia etc.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozostaję z szacunkiem.

PD.

Szanowny Panie,

kolejny to występujący w porządku następczym, następny. Zdanie: Kupiła sobie kolejny samochód informuje o tym, że kupiony przez nią samochód nie jest pierwszy. Zdanie: Przyjął kolejnego pacjenta mówi o tym, że pacjentów było wielu. Nie bardzo rozumiem, czym różni się sytuacja opisana przez Pana na początku pytania („nowy, niewystępujący wcześniej”) od tej opisanej w drugiej części („powtarzający się, jeden z wielu takich samych co do rodzaju, znaczenia, przeznaczenia etc.").

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski