Kolumna Zygmunta

Szanowni Eksperci,
słowniki zalecają pisownię: kolumna Trajana i kolumna Aleksandra (kolumna jest więc nazwą gatunkową, która nie wchodzi w skład nazwy własnej). Zastanawiam się jednak, czy w przypadku tej w Warszawie nie zastosować zapisu wielką literą – Kolumna Zygmunta. Jest to bowiem – jak podaje Encyklopedia PWN – nazwa pomnika. A jaka jest Państwa opinia?
Dziękuję – M.M.
PS. Domyślam się, że w przypadku wątpliwości można pisać kolumna Zygmunta.
Prawda, że encyklopedie PWN stosują, i to konsekwentnie, zapis wielką literą. Jestem za tym, by przyznać encyklopedystom rację, ponieważ wyraz kolumna trudno tu uznać za nazwę gatunkową. Obiekt ten jest przecież pomnikiem, a nazwa nawiązuje do jego formy.
Jednak skoro słowniki ortograficzne nie wypowiadają się w tej sprawie jednoznacznie, trzeba uznać, że domysł przedstawiony w postscriptum jest trafny. W tej sytuacji mamy dwie możliwości zapisu, ze wskazaniem na zapis wielką literą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski