Komisja a komitet

Szanowni Państwo,

według SJP PWN, komisja to:

1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych zadań; też: posiedzenie takiego zespołu»,

a komitet to:

1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych, zwykle doraźnych, zadań»,

co właściwie czyni te słowa synonimami. Często jednak te jednostki oznaczają dwie różne rzeczy, np. komisja wyborcza i komitet wyborczy. Czy można określić różnice między tymi dwiema jednostkami w izolacji?

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

J.S.

Szanowny Panie,

wyrazy komisja i komitet mają podobny zakres użycia – wchodzą w skład nazw odnoszących się do instytucji czy zespołów mających określone zadania. Komisjami nazywa się na ogół mniejsze organy (por. komisja wyborcza, komisja do spraw kadrowych, komisja dyscyplinarna itd.), a komitetami – jednostki administracji państwowej (por. Polski Komitet Olimpijski, Komitet ds. Europejskich, Polski Komitet Normalizacyjny itd.). Nie jest to jednak regułą, bo istnieją przecież zarówno komitety kilkuosobowe (np. komitet powitalny, komitet rodzicielski), jak i komisje będące poważnymi instytucjami (np. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski