Konstrukcje apozycyjne

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o rozwianie wątpliwości dotyczących interpretacji Państwa porad pt. „Gmina miasto Wrocław” i „Apozycja w skodzie octavii”. Czy poprawnie wnioskuję, że prawidłowa będzie forma „na rzecz Gminy Miasto Wrocław”, czyli odmianie podlega tylko rzeczownik „gmina”, a fraza rzeczownikowa „miasto Wrocław” pozostaje w mianowniku?

Jak już wyjaśnialiśmy kilkakrotnie na stronach Poradni, mamy w polszczyźnie dwa rodzaje konstrukcji apozycyjnych. W jednych rzeczownik nadrzędny uzgadnia się składniowo z rzeczownikiem podrzędnym w taki sposób, że oba zgodnie odmieniają się przez przypadki i liczby, por. np. M. skoda octavia, D. skody octavii, B. skodę octavię, N. skodą octavią, Ms. (o) skodzie octavii, M. l.mn. skody octavie. W drugich natomiast pierwszy rzeczownik rządzi drugim i narzuca mu formę mianownika, por. np. M. gmina miasto Wrocław, D. gminy miasto Wrocław, C., Ms. gminie miasto Wrocław. Należy zwrócić uwagę, że gmina w obrębie stolicy województwa dolnośląskiego faktycznie nazywa się obecnie gmina Wrocław. Nadal jednak rzeczownik gmina narzuca formę mianownika nazwie miasta.

Adam Wolański