Korekta czy korekcja?

Szanowna Poradnio,

czy o zmianie imienia oraz odmiany nazwiska w przypadku osób transpłciowych i niebinarnych należy powiedzieć, że jest to korekcja czy korekta pewnej nieprawidłowości? Czy użycie któregoś z pojęć jest bardziej poprawne? Dodam jeszcze, że chodzi o aktualizację danych w systemie uczelni, nie o zmianę urzędową.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

korekta i korekcja mają to samo znaczenie – 'usuwanie wad', lecz nieco inny zakres użycia. Korekcja nazywa raczej działanie za pomocą jakiegoś urządzenia (korekcja wad wzroku, korekcja postawy, korekcja zdjęć), podczas gdy korekta dotyczy zwykle takiego usuwania wad, które nie wymaga specjalistycznego sprzętu (korekta tekstu, korekta budżetu), np. tylko kartki i długopisu (pomijam tu znaczenie 'chirurgiczne poprawienie wyglądu': korekta biustu, korekta uszu). W przywołanym przez Panią przykładzie bardziej zasadne byłoby zatem użycie słowa korekta (korekta zapisu, korekta dokumentów itd.).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski