Koronawirus

W mediach słyszy się dwie wersje: koronowirus i koronawirus. Która jest poprawna?
Poprawna jest nazwa koronawirus – wywodzi się ona od łacińskiego słowa corona (pol. korona), dlatego występuje w niej [a], nie [o]. Błędna forma koronowirus (z [o]) powstała w wyniku tzw. asymilacji (upodobnienia) głosek – po dwóch sylabach zawierających [o] łatwiej wymówić [o] niż [a].
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski